Odbudowa zniszczonego zęba na korzeniu – co warto wiedzieć?
Odbudowa zęba na korzeniu – wydaje Ci się to niepotrzebne? Straciłeś kolejny kawałek zęba lub co gorsza zastąpiła go brzydka dziura. Optymistycznie uznajesz, że jakoś to będzie – w końcu to tylko niewidoczna 5-tka lub 6-tka… Błąd! Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym lub innych problemach uchroni Cię przed znacznie poważniejszymi konsekwencjami.
Zęby to najważniejsza inwestycja w Twoim życiu
Przerwa w uzębieniu jest nie tylko nieestetyczna, lecz często skutkuje także poważniejszymi dolegliwościami zdrowotnymi. Zanikająca kość zwiększa chybotliwość osadzonych w niej zębów, a odsłonięte szyjki stają się podatne na schorzenia przyzębia (m.in.: próchnicę czy paradontozę). Wraz z gęstością kości opadają dziąsła oraz policzki i usta, opierające się na strukturze szczęki.
To z kolei optycznie postarzaj twarz, wywołując tzw. efekt baby Jagi. Problemy z uzębieniem wywierają równie istotny wpływ na psychikę: przenikający ból w połączeniu z problemami z gryzieniem skutecznie obniża samoocenę i chęć do socjalizacji. Dlatego odbudowa zęba na korzeniu jest tak ważna – warto pokonać dla niej lęk przed dentystą.
Rekonstrukcja zęba na korzeniu. Zęby psują się etapami
Nawet w sytuacji pojawienia się rozległych uszkodzeń na wysokości korony zęba, jego korzeń może pozostać nietknięty. Aby zweryfikować jego stan, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie szczęki. Wynik prześwietlenia kwalifikuje do przeprowadzenia ewentualnego leczenia kanałowego, refundowanego przez NFZ w przypadku zębów 1-3.
Drobne uszkodzenia powierzchni zęba można skorygować podnoszącymi estetykę uśmiechu licówkami. Przy zachowaniu części zęba bądź zdrowego korzenia zalecany jest zabieg odbudowy.
Odbudowa zęba na korzeniu – NFZ. Korona protetyczna – kiedy potrzebna?
Korony protetyczne zakłada się po zniszczeniu naturalnej korony zęba: na skutek próchnicy, mechanicznego złamania powodującego złamanie lub po leczeniu kanałowym. Koronę mocuje się wyłącznie na zębie, którego nie toczy choroba. Jej podstawową funkcją jest osłonięcie przeleczonych resztek zęba przed dalszymi uszkodzeniami. Nakładki przywracają funkcje zęba i poprawiają estetykę całej szczęki.
Wypełnienie ściśle otula oszlifowany ząb, który w przypadku wykruszenia zostaje dodatkowo wzmocniony specjalną śrubą na wysokości korzenia. Kolor wypełnienia jest zawsze synchronizowany z odcieniem naturalnego uzębienia. Odbudowa zęba od korzenia to dobra inwestycja, niestety nie refunduje jej NFZ.
Korony protetyczne – rodzaje
Obecnie na rynku można spotkać korony:
- porcelanowe – przypominają naturalne uzębienie, nie uczulają. Ze względu na specyfikę materiału mogą pękać oraz ścierać przeciwległe zęby.
- metalowe – niski koszt i wysoka trwałość kolidują z nienaturalnym wyglądem. Związki zawarte w konstrukcji mogą wywoływać reakcje alergiczne oraz barwić dziąsła.
- cyrkonowe – wykazują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz estetyką. Bardzo niska przezierność sprawia, że są odradzane w charakterze zębów przednich, gdzie mogą prezentować się nienaturalnie. Wady podobne, jak w przypadku porcelany.
- porcelanowe + podbudowa z metalu – rzadko pękają, jednak mogą uczulać .
- porcelanowe + podbudowa z cyrkonu – zapewniają naturalny wygląd. Ze względu na rozmiar konstrukcji rozwiązanie jest zalecane w przypadku bardzo dużych ubytków.
Zabiegu nie można przeprowadzić u osób zaniedbujących higienę jamy ustnej, obgryzających paznokcie, dotkniętych bruksizmem oraz wadami zgryzu.
Dodaj komentarz