Jak poznać siebie? 8 metod – pytania, refleksje, praktyki

jak poznać siebie - skuteczne sposoby

Jak poznać siebie – osobę, z którą jesteś 24h na dobę przez całe życie, a tak naprawdę wiesz o niej zaskakująco mało? Dowiedz się, czym w zasadzie jest samopoznanie, czemu służy i przede wszystkim, jak go dokonać. Oto zbiór dobrych praktyk, które przybliżą Cię do poznania samej siebie – nie zawsze będą przyjemne, ale przełknięcie gorzkiej pigułki pomoże Ci na dłuższą metę. Przeczytaj!

Jak poznać siebie… ale co to znaczy?

Zastanów się nad swoimi emocjami, myślami, wartościami, mocnymi i słabymi stronami. Zauważ, jak reagujesz na różne sytuacje. Przeanalizuj, jak zmieniałaś się na przestrzeni lat. To właśnie jest poznanie siebie.

Kluczem jest zrobienie tego w pełnej szczerości ze sobą. Żadnego wmawiania sobie, że jesteś bardziej idealistyczna, ambitniejsza, niewrażliwa na negatywne sprawy, odporna na ludzkie słabości.

Samopoznanie to długi proces, ale każdy krok przybliża Cię do szczęścia.

Czemu służy samopoznanie?

Wyobraź sobie, że spełniły się wszystkie Twoje aktualne marzenia i ambicje. Stajesz na szczycie, rozpościerasz ramiona i czekasz na przypływ wszechogarniającego szczęścia. Ten nie nadchodzi. Po całym wysiłku stwierdzasz, że to nie było to.

Straszny scenariusz, a doświadczyło go wielu określanych mianem ludzi sukcesu. Uniknęliby rozczarowania, gdyby wcześniej dowiedzieli się, jak poznać samego siebie do głębi. Pozbyliby się schematów narzuconych przez otoczenie i kulturę. Wybraliby to, co faktycznie daje im szczęście, a nie to, co, według postronnych, powinno je dawać.

Metody samopoznania – 8 najlepszych

Poniższe metody pomogą Ci zbliżyć się do prawdziwego poznania własnego ja. Część możesz zastosować jeszcze dzisiaj.

Większość metod opiera się na zadawaniu sobie różnych pytań. Przedstawiamy je, posiłkując się przykładowymi wnioskami.

1 – Zwiększanie wiedzy o psychologii

Chcesz wiedzy o sobie? Zdobądź wiedzę o człowieku jako takim. Sięgnij po najlepsze książki psychologiczne. Zapisz się na webinar popularnonaukowy, prowadzony przez psychologa. Obejrzyj film dokumentalny z tej dziedziny. Krótko mówiąc – otwórz się na twardą wiedzę opartą na nauce.

W tym, jak lepiej poznać siebie, pomogą Ci publikacje takich autorów jak m.in. Carnegie, Pressfield, Greene, Sinek, Clear, Peterson.

ksiązka pomocna w tym jak poznać siebie - clear, atomowe nawyki
Książka Atomowe nawyki Jamesa Cleara pomoże Ci zrozumieć, jak kształtują się nawyki, a w dalszej kolejności to one kształtują Twoją rzeczywistość. Źródło: strona sklepu wydawnictwa OSMPower.

Mądra lektura odmienia życia – przekonaj się o tym na własnej skórze.

2 – Poznaj różne drogi

Kolejna rzecz, którą znajdziesz w książkach, ale nie tylko w nich. Biografie i autobiografie ludzi z różnych kręgów kulturowych. Sportowców, naukowców, przewodników religijnych, artystów – im bardziej różnorodnie, tym lepiej. Realne historie dostarczają inspiracji do zmian i otwierają oczy na to, co w życiu naprawdę przemawia do Twojego serca.

Być może po lekturze którejś z książek biograficznych zostawisz wszystko, co masz, by wyprowadzić się na Sri Lankę. I być może to właśnie tam poczujesz spełnienie.

3 – Podsumuj siebie w 3 słowach

Wracamy do Ciebie i tylko Ciebie.

3 rzeczowniki, które w pigułce określają to, kim jesteś. Bez zastanowienia, pierwsza myśl jest najlepsza.

Użyłaś określeń związanych z życiem rodzinnym, zawodowym, pasją (mama, nauczycielka, wędkarka)? A może wygrały skojarzenia odnoszące się do wyglądu lub stanu zdrowia?

Drugi krok – zastanów się, czy te określenia Ci się podobają i właśnie w ten sposób chcesz o sobie myśleć za rok. Jeśli nie, czas na zmiany, począwszy od punktu, który odpowiada Ci najmniej.

4 – Przeanalizuj swoją ścieżkę ambicji

Czego chcesz teraz, a czego chciałaś rok, 5, 10 lat temu? O czym marzyłaś jako mała dziewczynka i zbuntowana nastolatka?

Przeanalizuj zmiany w swoich priorytetach na przestrzeni czasu, a określisz, co Cię kształtowało i kształtuje. Zauważysz być może, w którym momencie skręciłaś w złą stronę. Ocenisz też, pod wpływem czego to się stało. Przykładowo, może przez związek z osobą podcinającą Ci skrzydła zaczęłaś skupiać całą energię na pracy, by w ten sposób zrekompensować sobie obniżenie samooceny?

5 – Wymień 3 najważniejsze rzeczy w Twoim życiu

Kolejne wymienianie definiujących Cię rzeczy. Ogranicz się do tylko 3.

Ustalone?

Dobrze – a teraz powiedz na głos, w jaki sposób dbasz na co dzień o te rzeczy.

  • Przyjaciele – kiedy ostatnio spędziłaś z nimi wolny dzień?
  • Rozwój – czego nowego nauczyłaś się w tym roku?
  • Zdrowie – ile czasu minęło od ostatnich badań profilaktycznych?

Najlepszym sposobem na to, jak poznać siebie, jest twarda weryfikacja wewnętrznych deklaracji a praktycznych działań.

6 – Pomyśl o tym, jak oceniasz innych ludzi

Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz – nie bez kozery mawia się, że każdy jest przynajmniej trochę hipokrytą.

Prosta refleksja – na co zwracasz uwagę u ludzi i w jaki sposób sama jesteś w tej kwestii inna? Przeanalizuj swoje najczęstsze tematy plotkarskie!

Wnioski mogą być okrutne, ale trzeba je przełknąć, bo tylko wtedy samopoznanie i idąca za nim zmiana będzie realnie do zrobienia.

Książka psychologiczna prawa ludzkiej natury okładka
Prawa ludzkiej natury to książka o psychologii, dzięki której zrozumiesz własną i cudzą osobowość. Źródło: strona sklepu wydawnictwa OSMPower.

7 – Zapytaj bliskich o Twoje wady i zalety

Nikt nie widzi Cię tak dobrze, jak osoby będące z Tobą na co dzień. Poproś o bezwzględną szczerość, nawet jeśli miałaby zaboleć (a później nie bądź zła!). Zalety i wady są tak samo istotne.

Dalej czas na kolejną część refleksji – czy właśnie na taką listę zalet liczyłaś, zadając bliskim pytanie? Czy chcesz coś zrobić ze swoimi wadami? A może wcale nie uważasz ich za wady? Decyzja, czy zaakceptować swoją osobowość, czy starać się ją zmienić, należy do Ciebie – najpierw jednak musisz ją poznać.

8 – Poznaj siebie na kozetce

Ostatni sposób na to, jak poznać samego siebie – i dla wielu osób wręcz najskuteczniejszy.

Każdy powinien chociaż raz w życiu odwiedzić psychologa lub psychoterapeutę, by ogólnie porozmawiać o swoim dotychczasowym życiu. Do skonsultowania się ze specjalistą od psychiki nie potrzeba żadnych (uświadomionych) problemów. Skuś się na godzinną rozmowę w ramach duchowego selfcare, bo to może zmienić Twoje życie na lepsze. Specjalista będzie wiedział, jakie pytania Ci zadać.

Podsumowanie

Powyższe metody na to, jak poznać siebie, zadziałają, gdy podejdziesz do nich z pełną szczerością. To najtrudniejsza kwestia samopoznania, ale i jedyna droga do dobrych zmian. Jeszcze raz przeczytaj naszą listę, zadaj sobie pytania, skonfrontuj wyobrażenia o samej sobie z twardą rzeczywistością. Do dzieła!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz