Wybielanie zębów – o czym powinieneś wiedzieć przed zabiegiem?

wybielanie zębów zalecenia

Szeroki uśmiech pełen śnieżnobiałych, równych zębów stał się symbolem licznych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Jedną z dróg do jego uzyskania jest zabieg wybielania, przeprowadzony w wybranym centrum stomatologii estetycznej. W jaki sposób przygotować się do jego wykonania i o czym pamiętać po jego zakończeniu?

Wybielanie zębów u dentysty. Jak się przygotować?

Podstawowym zabiegiem kwalifikującym nas do przeprowadzenia zabiegu jest prawidłowy stan jamy ustnej. Trzeba więc przemóc w sobie lęk przed dentystą. Badanie stomatologiczne powinno wykluczyć ubytki, nadwrażliwość i choroby (zarówno zębów, jak i dziąseł). Zabieg przeprowadzony na uszkodzonej tkance powoduje znaczną bolesność. Niewskazane jest przeprowadzenie zabiegu w okresie krótszym niż 6 miesięcy od zdjęcia aparatu ortodontycznego – resztki kleju na zębach mogą spowodować nierównomierne zabarwienie szkliwa. Wyleczone zęby warto oczyścić z kamienia i osadu, dzięki czemu szybciej uzyskają pożądany odcień.

Kiedy nie można wybielać zębów?

Do wybielania nie kwalifikują się osoby, które nie ukończyły 16. roku życia. Istotnym przeciwwskazaniem jest również ciąża i okres karmienia piersią. Pod żadnym pozorem nie wolno wybielać zębów w przypadku występowania reakcji alergicznej na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe. Zabieg odradza się również w sytuacji uzębienia nadwrażliwego, posiadania zębów mlecznych i uszkodzeń szkliwa.

Należy wystrzegać się samodzielnych prób wybielania zębów bez konsultacji z stomatologiem, a w szczególności wykorzystywania preparatów z nieznanych źródeł. Nie zaleca się również stosowania samodzielnych past z wykorzystaniem sody, soli, węgla czy cytryny, które wraz z osadem ścierają powierzchnię zęba, prowadząc do porowatości. Mieszanka o zbyt mocnym stężeniu bądź wykorzystywana w zbyt dużej ilości może doprowadzić do przesadnego wybielenia, skutkującego przeźroczystością szkliwa i długotrwałą nadwrażliwością. Najlepszy wybór to wybielanie zębów u dentysty.

Wybielanie zębów – zalecenia. Jak maksymalnie utrzymać efekt?

Kolor naszych zębów jest uzależniony od genetyki i codziennej higieny. Duże ilości barwiących szkliwo substancji znajdziemy w kawie, herbacie, napojach gazowanych, sokach owocowych i warzywnych oraz alkoholu i papierosach. Podobny efekt wiąże się z przewlekłymi stanami chorobowymi czy skutkami ubocznymi przyjmowania niektórych substancji leczniczych.

Należy pamiętać, że właściwy odcień zęba będzie się rozwijał do 2 tygodni, w trakcie których należy stosować pozbawioną barwników – również naturalnych – dietę białą. Dozwolone są wówczas produkty białe, bezbarwne i bladożółte, np. jogurty naturalne, ryby, rosół, jajka, ziemniaki itp. Unikaj produktów twardych i stukania o zęby – odwodnione szkliwo jest bardziej narażone na pęknięcia. Nie pij gorących ani zimnych napojów. Dodatkowo warto stosować preparaty fluorkowe lub specjalne pasty chroniące przed nadwrażliwością zębów po wybielaniu.

Wybielanie zębów – przed i po. O czym pamiętać po zabiegu?

Po całkowitym rozwinięciu się koloru należy wymienić wszelkiego rodzaju wypełnienia i plomby, ponownie dopasowując ich odcień. Efekt profesjonalnego zabiegu utrzymuje się około 2-3 lat, a a powtarzać można go nie częściej niż raz na 5 lat. Aby podtrzymać jego trwałość, warto używać specjalistycznych past i usuwać osad u dentysty co pół roku.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz