Co zrobić, żeby mieć białe zęby?

co zrobić żeby mieć białe zęby - poradnik

Białe zęby to marzenie niejednej osoby. W końcu, kto nie chciałby uśmiechać się bez wstyd oraz cieszyć się pięknym i zadbanym wyglądem? Nie każdy jednak został naturalnie obdarzony tym ważnym elementem wyglądu. Stąd pojawia się pytanie – co zrobić, żeby mieć białe zęby? Jest kilka czynników, które mają wpływ na kolor zębów. Nawet jeśli Twoje są delikatnie żółte, możesz temu zaradzić!

Odpowiednia higiena przede wszystkim

Bardzo ważnym elementem odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby mieć białe zęby, jest poprawna higiena jamy ustnej. Dzięki niej można nie tylko uniknąć ubytków, wymagających leczenia stomatologicznego i dodatkowych wydatków, ale sprawić, że zęby będą bielsze niż w sytuacji, gdy zapomina się o regularnym myciu zębów. Mogą wtedy tworzyć się na nich osady, które będą prezentować się nieestetycznie, ukrywając prawdziwą biel zębów.

Pamiętaj więc, aby dokładnie myć każdą z pięciu stron zębów, a więc konieczne jest używanie nie tylko szczoteczki o odpowiedniej twardości, ale i nici dentystycznej lub małych szczoteczek międzyzębowych. Bardzo ważnym etapem codziennej higieny zębów, o którym zapomina wiele osób, jest używanie płynu do płukania jamy ustnej. Wszystkie te elementy posiada dobrze wyposażona hurtownia stomatologiczna lub drogeria – to miejsca, w których kupisz sprawdzone produkty znanych marek.

Regularna higienizacja

Poza regularnymi wizytami u stomatologa w celu wykonania przeglądu zębów, warto umawiać przynajmniej raz w roku zabieg pełnej higienizacji. W jej skład wchodzi skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Zęby są oczyszczane z kamienia i nalotu, a następnie zabezpieczane. Chociaż nie jest to zabieg typowo wybielający, od razu po jego wykonaniu można zauważyć, że zęby są wyraźnie jaśniejsze. A więc co zrobić, żeby mieć białe zęby? Do swojego kalendarza wpisz higienizację i nie zapominaj o tych wizytach. Jednocześnie to zupełnie normalne, że pomiędzy nimi zęby znowu delikatnie tracą swoją biel – odzyskają ją po kolejnym zabiegu.

Unikanie barwiących potraw i napojów, czyli biała dieta

Jeśli jesteś w stanie poświęcić się, aby mieć wymarzony olśniewający uśmiech, Twoją odpowiedzią na pytanie „co zrobić, żeby mieć białe zęby?” może być biała dieta! Jej trzymanie sprawi, że Twoje zęby nie będą się przebarwiać i tracić swojej pięknej bieli. Niestety, ale w codziennej diecie można znaleźć wiele składników, które przyczyniają się do zmiany barwy zębów i powodują, że powstają na nich osady, które są niemożliwe do usunięcia w domowych warunkach (pomoże w tym np. wspomniana wyżej higienizacja).

Jakich potraw i napojów warto unikać? Zacznijmy od tej drugiej grupy. Większość osób nie ucieszy ta wiadomość, ale zaliczają się do nich: kawa i czarna herbata. Pite w dużych ilościach mogą znacząco wpłynąć na odcień zębów. Taki efekt wywołują także kurkuma, czerwona papryka czy curry, które delikatnie barwią zęby. Warto unikać także czekolady, ketchupu czy czerwonego wina.

A jakie produkty są w pełni bezpieczne? Zgodnie z nazwą diety, należą do nich produkty o jasnych kolorach, np. chude mięso, ryż, płatki owsiane, kremowe zupy, nabiał czy jajka. Jedząc je i unikając napojów i potraw zakazanych, możesz cieszyć się pięknym uśmiechem!

co zrobić żeby mieć białe zęby - porady
Co zrobić, żeby mieć białe zęby? Sposobów jest kilka. Warto zacząć od tych mniej inwazyjnych, a jeśli nie dadzą rezultatów, wybrać te droższe i bardziej zaawansowane, np. licówki.

Pasty, paski wybielające, a może profesjonalne wybielanie u stomatologa?

Jeśli wspomniane wyżej metody to zbyt mało i efekt nadal jest dla Ciebie niewystarczające, dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie specjalistycznych produktów, np. past wybielających. Takie produkty w profesjonalnych linii mają właściwości mocno ścierające, co oznacza, że zazwyczaj nie powinno się stosować ich codziennie, a np. 2-3 razy w tygodniu. Potrafią znacząco zmienić wygląd zębów, jednak warto pamiętać, że niestety wymaga to czasu. Jest to tańsza opcja.

Do nieco droższych możliwości walki o białe zęby należą paski wybielające. Komplet pasków kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i jest dość szybką formą wybielania, trwającą zazwyczaj kilkanaście dni. Może przynieść lepsze efekty niż pasty. Dla wymagających polecane są zabiegi wybielające w gabinecie stomatologicznym, podczas których lekarz dokładnie dobierze odpowiednie preparaty do danego pacjenta. Dzięki temu osiągane efekty zazwyczaj są lepsze. Dodatkowo dentysta może wziąć pod uwagę problemy pacjenta, np. nadwrażliwość zębów czy problemy z dziąsłami, a w przypadku domowych metod nie ma takiej możliwości i mogą pojawić się skutki uboczne.

Trwały efekt w postaci licówek

Warto uświadomić sobie, że niektórzy po prostu nie zostali obdarzeni białymi zębami, a odcień ich kości może zawsze wpadać w delikatnie żółty. Jeśli klasyczne wybielanie nie daje satysfakcjonującego efektu, warto rozważyć licówki, które są zakładanymi na stałe porcelanowymi nakładkami. Specjalista nakłada je osobno na każdy ząb, nadając mu nowy kształt i kolor. To właśnie w ten sposób powstają hollywoodzkie uśmiechy. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że zęby zachowują doskonały wygląd przez długi czas. Jest to jednak najdroższa z proponowanych opcji.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz