Akcesoria do aparatu ortodontycznego – jakie produkty ułatwią codzienne funkcjonowanie?

Aparat ortodontyczny - akcesoria

Nosząc stały aparat ortodontyczny, należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Przez znajdujące się na zębach zamki, dotarcie do wszystkich miejsc jest dość ciężkie. Do tego niekiedy może pojawić się delikatny dyskomfort. Z tego powodu warto mieć zawsze pod ręką przydatne akcesoria do aparatu ortodontycznego. Jakie? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Akcesoria do aparatu ortodontycznego – wosk, który należy mieć zawsze pod ręką

Za zdecydowanie najważniejsze akcesoria do aparatu ortodontycznego można uznać przede wszystkim woski dentystyczne. To produkt, który pozwoli walczyć z otarciami i podrażnieniami w obrębie jamy ustnej. Niekiedy może bowiem zdarzyć się, że jakiś element aparatu będzie ocierał dziąsła czy policzki od środka. Wtedy bardzo łatwo o pojawienie się małej ranki. 

Gdy więc tylko poczujesz, że coś zaczyna Cię drażnić czy obcierać, od razu sięgnij po wosk ortodontyczny. Ten pakowany jest w niewielkie plastikowe pudełko. Wystarczy, że oderwiesz mały kawałek i przykleisz go na aparat ortodontyczny – w miejscu, gdzie ten zaczyna Cię obcierać. Od razu poczujesz zdecydowaną ulgę. 

Pamiętaj więc, by mieć zawsze pod ręką wosk – tym bardziej że jest on niewielki i kosztuje dosłownie kilka złotych. 

Akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego – szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

Niezwykle ważne będą także akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego. Oczywiście nie mówimy tu jednak o klasycznych przyrządach, których używasz w domu, tylko o małych produktach podręcznych. Nosząc aparat, koniecznie miej zawsze pod ręką niewielkie szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. 

Te składają się z rączki, drucika i włosków oczyszczających. Świetnie radzą sobie z usunięciem resztek pokarmu z tych najciężej dostępnych przestrzeni. Okażą się więc niezastąpione np. podczas wizyty w restauracji lub wtedy, gdy wiesz, że będziesz spożywał posiłek i nie będziesz w stanie od razu umyć swoich zębów. 

Takie szczoteczki są pakowane w większe opakowania, np. po 30 sztuk i kosztują w większości drogerii ok. 10 zł. Koniecznie się w nie zaopatrz i nigdy nie wychodź bez nich z domu. 

Akcesoria do aparatu ortodontycznego – irygator w trosce o zdrowie

Oprócz szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych oraz klasycznej szczoteczki do zębów warto mieć także inne akcesoria do czyszczenia aparatu ortodontycznego. Jakie? Przede wszystkim będzie to irygator. To urządzenie, do którego wlewasz wodę. Następnie kierujesz jej strumień w przestrzenie międzyzębowe. Ta wydostaje się z irygatora pod dość dużym ciśnieniem. Dzięki temu skutecznie wymiata wszelkie pozostałości po pokarmach – nawet te, których nie widzisz gołym okiem. 

Tym samym masz pewność, że zachowujesz pełną higienę jamy ustnej. Oczywiście irygator jest w pełni bezpieczny. Nie uszkodzi aparatu ortodontycznego, a do tego jest bardzo delikatny dla dziąseł. 

Czy coś jeszcze może okazać się pomocne?

Oczywiście w sklepach znajdziesz także inne akcesoria do aparatu ortodontycznego. Dostępne są przede wszystkim specjalne szczoteczki, pasty oraz płyny dedykowane dla osób korygujących swój zgryz. 

Szczoteczki mają specjalną budowę włosia, ułatwiającą dotarcie do wszelkich zakamarków. Z pewnością poleci Ci je każdy dentysta!

Natomiast płyny oraz pasty mają w składzie substancje łagodzące podrażnienia, a także ograniczające osadzanie się płytki nazębnej. Mogą być więc kluczowe, gdy zależy Ci na zachowaniu idealnej higieny jamy ustnej.

Jak widzisz, akcesoria do aparatu ortodontycznego to elementy, które zdecydowanie warto mieć. Z ich pomocą codzienne funkcjonowanie stanie się o wiele przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla zdrowia jamy ustnej.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz