Na której ręce nosi się zegarek damski?
Zegarek damski to dodatek, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na oferowane funkcjonalności. To także akcesorium, które może stać się pełnoprawnym elementem stylizacji, podkreślając jej charakter lub… całkowicie go zmieniając. Aby czasomierz prezentował się dobrze i doskonale spełniał swoje zadanie, warto wiedzieć, jak go nosić. Dlatego coraz więcej kobiet zastanawia się, na której ręce nosi się zegarek damski? Czy są odgórne reguły, które ograniczają ten wybór do jednego nadgarstka? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!
Na której ręce nosi się zegarek damski? Czy jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie?
Zasady noszenia zegarka są takie same dla kobiet i mężczyzn, chociaż noszone przez nich modele dość mocno się różnią (obejrzyj je na https://happytime.com.pl/). Stosują się do nich oczywiście także i producenci czasomierzy, dopasowując tworzone modele do tych wytycznych. Zwróciłaś kiedyś uwagę, po której stronie znajduje się koronka w zegarku? A może masz to szczęście i jesteś praworęczna?
Większość dostępnych na rynku zegarków jest dopasowana do osób, u których dominująca jest prawa ręka. To znaczy, że zegarek powinien być noszony na lewej ręce, aby korzystanie z niego było w pełni wygodne. Istotne jest to także przy zakładaniu zegarka, dzięki czemu to zapinania go używana jest prawa ręka. Sprawia to, że cały proces jest po prostu szybszy.
Noszenie zegarka na prawej ręce dotyczy wszystkich zegarków damskich, bez względu na to, czy decydujesz się na elegancki model od prestiżowej marki (np. japoński czasomierz Orient https://happytime.com.pl/zegarki_damskie/orient) czy smartwatch. Poza kwestiami wygody przemawia za tym jeszcze jedna kwestia, która ponownie jest dopasowana do osób praworęcznych, a nieco pomija osoby, u których lewa ręka jest dominująca. Jest nią wolniejsze zużywanie się zegarka, a co do za tym idzie – zachowanie doskonałego wyglądu przez dłuższy czas.
Jeśli jesteś praworęczna i nosisz zegarek na prawym nadgarstku, tą ręką wykonujesz zdecydowanie więcej czynności niż lewą. Oznacza to, że czasomierz jest bardziej narażony na zarysowania, uderzenia czy kontakt z wodą. Wybierając lewy nadgarstek, dbasz więc nie tylko o swoją wygodę, ale także o bezpieczeństwo tego dodatku.
Troszkę historii…
Cofnijmy się jednak do nieco odległych czasów, kiedy to zegarek był uznawany za prestiżowy dodatek, coś, na co nie mógł sobie pozwolić każdy. Dziś ciężko to sobie wyobrazić, gdyż z upływem lat czasomierz stał się ogólnodostępnym akcesorium, które nosi większość osób. Jednak w przeszłości istniała zasada, że zegarkiem nie wypada się obnosić, a niektórzy stosują się do niej do dziś.
Podczas witania się i podawania ręki drugiej osobie zegarek noszony na prawej ręce wysuwa się delikatnie spod mankietu marynarki czy koszuli, co nie było dobrze odbierane. Odwraca on w ten sposób uwagę od samej czynności poznawania drugiej osoby, a skupia ją na sobie. Często bywał także uznawany za przechwalanie się.
Właśnie stąd wywodzi się zasada noszenia zegarka na lewym nadgarstku. Brała ona pod uwagę odgórnie istniejące zasady savoir-vivre’u odnośnie do witania się i podawania ręki. Dlatego producenci zegarków zaczęli tworzyć czasomierze przeznaczone do noszenia na lewej ręce, umieszczając przyciski w taki sposób, aby korzystanie z nich prawą ręką było wygodne.
A co z osobami leworęcznymi?
Dziś w krajach europejskich nawet 15% osób jest leworęcznych. Oznacza to, że producenci nie mogli dłużej nie zwracać uwagi na potrzeby tej grupy. Na rynku zaczęły pojawiać się modele przeznaczone dla osób z dominującą lewą ręką, które posiadają odpowiednio przystosowany design, czyli m.in. koronkę po lewej stronie. Dzięki temu mogą one cieszyć się nie tylko pełną wygodą w korzystaniu z zegarka, ale także jego mniejszym zużyciem.
Czy trzeba stosować się do zasad?
Wiesz już, na której ręce nosi się zegarek damski i jak wyglądają zasady. Pozostaje tylko pytanie – czy koniecznie trzeba się do nich stosować? Z biegiem czasu wydaje się coraz mniej prawdopodobne, aby ktoś zwrócił uwagę, że inna osoba nosi czasomierz na złej ręce. Można więc podejść do tematu elastycznie, biorąc pod uwagę własne preferencje i wygodę, szczególnie w codziennych, casualowych sytuacjach. Na https://nowoczesny.pl/na-ktorej-rece-nosi-sie-zegarek-6-praktycznych-wskazowek/ dowiesz się, jak to naprawdę wygląda w praktyce. Czy trzeba nosić zegarek na „niedominującej” ręce? Co na to zasady savoir-vivre?
Jeśli nie chcesz ryzykować podczas ważnych uroczystości, zastosuj się do opisanych wyżej zasad, dzięki czemu zegarek idealnie spełni swoją rolę delikatnego tła, a nie dodatku grającego pierwsze skrzypce.
Dodaj komentarz