Siłownia – co daje trenowanie z w tym miejscu?

siłownia co daje korzyści zdrowotne i sylwetkowe

Siłownia – co daje, że aż tyle się o niej mówi? Wybór właśnie tej aktywności fizycznej kierujący milionami osób, ma swoje solidne podstawy. Trening siłowy jest bezapelacyjnie jedną z najlepszych sportowych opcji, których możesz się podjąć. Przeczytaj i zapomnij o sylwetce skinny fat, ostrych dietach odchudzających, czy bólu kręgosłupa od długiego siedzenia!

Trening siłowy – co daje sylwetce?

Niezależnie od tego, jaki masz typ sylwetki – skinny fat, endomorficzny, ektomorficzny, a może jeszcze inny – postawienie na trening siłowy pozwoli Ci ją ukształtować niemal od zera.

Siłownia to przede wszystkim wzmacnianie i budowa mięśni. Im wyższy stopień umięśnienia, tym mocniej zarysowane kształty ciała, ujędrnienie, a nawet mniejsze obwody (bo mięśnie mają większą gęstość niż tłuszcz). Pewne jest jedno – jeśli chcesz mieć piękną, wyrzeźbioną sylwetkę, metod,ą jest właśnie siłownia. Co daje dźwiganie, zobaczysz w lustrze już po kilku tygodniach.

Odchudzanie? Siłownia pomoże Ci na dwa sposoby. Po pierwsze, dzięki treningowi siłowemu, nie będziesz tracił mięśni na skutek odchudzania! Zredukujesz tłuszcz, a ubytek muskulatury będzie niewielki. W efekcie, po zrzuceniu tłuszczu, Twoje ciało będzie kształtne. Drugi sposób – w klubie fitness znajdziesz dziesiątki maszyn przeznaczonych do ćwiczeń cardio (bieżnie, rowerki, orbitreki, wioślarze). Wskakując na nie możesz spalić wiele zbędnych kalorii i tym samym przyspieszyć efekty odchudzania.

Na siłowni sylwetka może przejść spektakularną metamorfozę. Warunkiem jest sumienność w trenowaniu oraz dopracowanie i trzymanie diety. Warto uzupełnić trenowanie indywidualnym planem dietetycznym opracowanym przez trenera bądź dietetyka.

Siłownia – co daje od strony zdrowotnej?

Poprawa siły i wytrzymałości mięśniowej to nie tylko sylwetkowy benefit. Silniejsze mięśnie umożliwiają wykonywanie codziennych czynności z większą łatwością i zmniejszają ryzyko doznawania urazów. A oprócz codziennych czynności – trening siłowy powinien uprawiać każdy sportowiec wytrzymałościowy. Biegacze, rowerzyści, trekkingowcy czy pływacy muszą trenować z ciężarami, bo w ich przypadku takie wzmacnianie ciała zmniejsza ryzyko kontuzji.

Trening siłowy pozwala wzmocnić cały układ ruchu – także kości i stawy. Ciężary zmniejszają ryzyko osteoporozy, są także bodźcem do zwiększania wytrzymałości stawów. Mocne mięśnie pleców i brzucha odciążą kręgosłup podczas długiego siedzenia. Na siłowni trenuje nawet serce – podczas ćwiczeń tętno się podnosi, co jest stymulującym doświadczeniem dla układu krążenia. Serce to też mięsień – i też wzmacnia się go wysiłkiem fizycznym.

Nie można zapominać, że trening siłowy i generalnie uprawianie sportu pomaga w utrzymaniu poprawnej masy ciała. To zaś zapobiega dziesiątkom chorób powiązanym z nadwagą i otyłością.

Wpływ na psychikę

Wysiłek fizyczny poprawia nastrój. Podczas treningu organizm wydziela hormony szczęścia, zwane też endorfinami. Endorfiny dodają energii, odwracają uwagę od złych myśli i… potrafią doprowadzić do napadu śmiechu z byle powodu! To jedna z przyczyn, za które sportowcy kochają swoje treningi. Nie od dziś wiadomo, że treningi pomagają zniwelować stres, a psychiatrzy rekomendują aktywność fizyczną jako jeden z elementów profilaktyki depresji.

Uczęszczanie do klubu fitness pozwoli Ci poznać wielu świetnych ludzi. Na treningu wszyscy mają dobry nastrój – ot zasługa endorfin. Tak działa siłownia – co daje w kwestii towarzyskiej, przekonał się już niejeden, który poznał na sali treningowej wielkiego przyjaciela.

Przełamiesz się także do kontaktów z obcymi osobami – tutaj co jakiś czas ktoś zapyta o czas do zwolnienia ławeczki, czy poprosi o pomoc w przeniesieniu gryfu sztangi na wyższy uchwyt. Jeżeli nie czujesz się pewnie zagadując do obcych, zapewniamy, że na siłowni zacznie to przychodzić naturalnie również Tobie.

Trenując z ciężarami łatwiej wyrobić zdrowe podejście do diety. Będziesz potrzebować siły, więc restrykcyjne diety odchudzające (patrzymy zwłaszcza na panie!) raz na zawsze pójdą w odstawkę. Zjedzony batonik nie będzie zawaleniem dnia, a paliwem do jeszcze lepszego treningu.

Zero nudy!

W klubie, dzięki różnorodności sprzętu, możesz trenować jak tylko zechcesz. Różne sztangi, pełna kolekcja hantli, dowolne obciązenia – to daje setki możliwości ćwiczeń – i to tylko z klasycznym sprzętem!

Poza dobrze wszystkim znanymi wolnymi ciężarami do dyspozycji są liczne maszyny, drążki do podciągania, torby bułgarskie, piłki lekarskie, opony, liny, taśmy TRX i wiele, wiele innych. Oprócz akcesoriów do siłowych ćwiczeń możesz skorzystać ze wspomnianej już, doskonale wyposażonej strefy cardio. Część siłowni do kompletu dysponuje basenem.

Siłownie mają także szerokie oferty zajęć grupowych. Lubisz ćwiczyć w towarzystwie? Na pewno nie zabraknie grupowych aerobików, zumby, pilatesu czy dynamicznych treningów ze sztangami.


Trening siłowy – co daje? Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne, wymarzoną sylwetkę, co niemiara przyjemności. Nowe doświadczenia, różnorodność sprzętu, świetni ludzie – spróbuj! Na siłowni jest miejsce dla każdego.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz