Pierwsza wizyta u dentysty po latach – o czym warto pamiętać?

pierwsza wizyta u dentysty po latach - poradnik

Pierwsza wizyta u dentysty po latach to moment, który często budzi mieszane uczucia – od niepokoju przez długo odkładane zobowiązanie, po nadzieję na poprawę zdrowia jamy ustnej. Często towarzyszy jej obawa przed możliwymi problemami stomatologicznymi, a jej powodem może być chęć zmiany tej męczącej sytuacji. Dlatego w tym artykule podpowiem Ci, jak podejść do tematu takiej wizyty, aby się nie zniechęcić i już wkrótce cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Poznaj praktyczne wskazówki!

Wybierz sprawdzoną klinikę stomatologiczną

Jeśli przez kilka lat nie byłeś u dentysty, dobrym wyborem może być postawienie na nową klinikę stomatologiczną, której wcześniej nie odwiedzałeś. Nie jest to jednak konieczne – być może pewniej będziesz czuć się podczas ponownego spotkania ze stomatologiem, którego już kiedyś odwiedzałeś. Jeśli jednak masz dodatkowo stresować się taką wizytą po latach i mocniej obawiać oceny lekarza (choć ona i tak nie powinna mieć miejsca!), nowe miejsce może być dla Ciebie potrzebnym świeżym startem.

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę to, że stomatologia jest dziedziną, która nieustannie się rozwija. Dlatego wybór miejsca, w którym wykorzystywane są najlepszej jakości narzędzia i urządzenia, np. pewne wiertła chętnie wybieranych w branży marek https://tech-dent.pl/category/stomatologia-wiertla-jota czy sprawdzone autoklawy, oraz, w których pracują specjaliści z doświadczeniem i dbający o poszerzanie swojej wiedzy. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybierasz dla siebie to, co najlepsze. A to znacząco może obniżyć Twój poziom stresu.

W takich miejscach bardzo często standardem jest leczenie bez bólu. Oznacza to, że jeśli dentofobia i strach przed bólem był powodem, dla którego unikałeś wizyt u stomatologa, nie musisz dłużej się tego obawiać. Dentyści stosują znieczulenia w sytuacjach, które są niekomfortowe dla pacjenta i powodują u niego ból. Dodatkowo możesz skorzystać z innych udogodnień podczas wizyty, np. sedacji wziewnej. Będziesz wdychał podtlenku azotu, czyli tzw. gaz rozweselający, dzięki czemu poczujesz się zrelaksowany i zostanie zredukowany Twój poziom stresu.

pierwsza wizyta u dentysty po latach - porady
Pierwsza wizyta u dentysty po latach wywołuje u Ciebie lęk? To całkiem normalne obawiać się w takiej sytuacji. Dlatego warto wybrać lekarza, któremu będziesz w stanie zaufać.

Jak wybrać odpowiednią klinikę?

Nie wiesz, co wziąć pod uwagę podczas wyboru kliniki stomatologicznej? Przede wszystkim możesz popytać wśród znajomych. Często to tam będą czekać na Ciebie najlepsze rekomendacje. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, skorzystaj z siły internetu. Poszukaj opinii w mediach społecznościowych, wyszukiwarce Google czy na portalu Znany Lekarz. Przejrzyj także stronę internetową kliniki, aby dowiedzieć się więcej o jej standardach, sprawdzić cennik i zapoznać się z pracującymi tam specjalistami. Jeśli ktoś wzbudzi Twoja zaufanie, wykorzystaj to! Możesz wybrać lekarza, do którego chciałbyś udać się na wizytę i umówić się konkretnie do tej osoby.

Przygotuj się na kompleksowe badania

Pierwsza wizyta u dentysty po latach zazwyczaj wiąże się z koniecznością wykonania szerokiej diagnostyki. Dlatego podczas rejestracji możesz zaznaczyć, że to Twoja pierwsza wizyta po dłuższej przerwie, a zostanie na nią zarezerwowane więcej czasu. Pamiętaj też, że może to skutkować dla Ciebie większym wydatkiem.

Dziś w wielu klinikach standardem jest korzystanie z prześwietlenia i tomografii. O ile ta druga jest wykorzystywana w konkretnych wymagających tego wypadkach, wykonywanie zdjęcia pantomograficznego raz na rok czy 2 lata staje się standardem. To bardziej zaawansowana diagnostyka niż sam przegląd i pozwoli ocenić lekarzowi to, co nie jest widoczne gołym okiem.

Bardzo prawdopodobne, że stomatolog zaleci najpierw wykonanie pakietu higienizacji, aby usunąć z zębów kamień i osad, a dopiero na kolejnej wizycie przejdzie do leczenia ubytków. Wszystko zależy od Twojego indywidualnego przypadku i tego, czy masz skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Warto jednak o tym pamiętać.

Nie wstydź się

To tylko brzmi łatwo, prawda? Oczywiście jest to bardzo trudne, gdyż pierwsza wizyta u dentysty po latach zazwyczaj wiąże się obawą, że będziemy oceniani. Jednak musisz pamiętać, że stomatolog wykonuje swoją pracę po to, aby Ci pomóc. On nie chce Cię w żaden sposób ośmieszyć ani skompromitować.

Dlatego ważny jest wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej. Dzięki temu to Ty poczujesz się pewniej i będziesz miał większą motywację, aby na tej wizycie się pojawić. Dodatkowo będzie Ci łatwiej otworzyć się przed lekarzem i mu zaufać.

Pamiętaj, że szczerość to podstawa. Oczywiście, nie musisz zdradzać stomatologowi, dlaczego przez dłuższy czas nie pojawiałeś się na wizytach. Jednak warto nie ukrywać niczego związanego z objawami czy pojawiającym się bólem. Pomoże to lekarzowi jak najlepiej zaplanować Twój plan leczenia i wykonać idealnie dopasowaną diagnostykę.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz