Plecak szkolny a zdrowie i bezpieczeństwo dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Plecak do szkoły - jak wybrać

Na pewno chcesz, aby Twoje dziecko było bezpieczne i zdrowe. Aby to zapewnić, należy zwracać uwagę nawet na akcesoria, które wybierasz dla swojej pociechy. Dlatego warto zakupić odpowiedni plecak szkolny, który spełni wszystkie wymagania, aby dziecko było bezpieczne i zdrowe. Jak wybrać odpowiedni plecak i jakie cechy powinien posiadać? Tego dowiesz się w tym artykule. 

1. Usztywniony i wyprofilowany tył plecaka 

Oczywiście najważniejsze przy wyborze plecaka, jest to, aby był odpowiedni i nie obciążał pleców Twojej pociechy. Aby tak było, powinieneś wybrać produkt, który posiada usztywniany i wyprofilowany tył. Dzięki temu noszenie plecaka będzie znacznie przyjemniejsze dla dziecka. Co więcej, przez dłuższy czas zachowa swój pierwotny kształt. 

Może obawiasz się, że przez dodatkowe usztywnienie będzie ciężki? Nic bardziej mylnego. Takie usztywnienie sprawia, że jest tylko o kilka gramów cięższy, co na pewno nie przeszkodzi w komforcie noszenia go na plecach. 

Dzięki wyprofilowanym tyłowi, Twoja pociecha będzie miała proste plecy. Co więcej, ciężar rozłoży się równomiernie i będzie obciążał każde z ramion jednakowo. Do takich produktów można zaliczyć plecaki paso. Posiadają one także dodatkowy system wentylacji i oddychającą siateczkę. 

2. Lekki plecak to podstawa 

Skupmy się jeszcze nad obciążeniem pleców dziecka. Codziennie do szkoły musi nosić wiele książek zeszytów i innych akcesoriów. Dlatego ważne jest, aby sam plecak był lekki. Postaraj się wybierać takie bez zbędnych dodatków. 
Co więcej, zastanów się także nad tym co dziecko pakuje do plecaka. Ogranicz zbędny ładunek i wyprawkę szkolną. Zadbaj o poprawną postawę swojego dziecka. Przypominaj mu o tym, aby nosił plecak na dwóch ramionach. Dzięki temu uniknie skrzywienia kręgosłupa na jedną stronę.

3. Odblaski, odblaski i jeszcze raz odblaski

Dziecko chodzi do szkoły cały rok. Wyrusza i wraca z niej o różnych porach. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo zakup mu model, który posiada odblaski. Są one niezwykle ważne. Dzięki nim już z daleka kierowca widzi, że ktoś porusza się poboczem lub ulicą. 
Przydają się one, szczególnie kiedy widoczność jest ograniczona np. mgła lub deszcz, lub kiedy szybko zapada zmrok. Na drogach co roku dochodzi do wielu wypadków. Dlatego pomyśl o odblaskach na plecaku, a nawet i ubraniu swojego dziecka. Jeśli chcesz zakupić plecak, który będzie je posiadał, odwiedź https://plecaki.com.pl. Na stronie znajdziesz różne wzory i modele, które na pewno spodobają się dziecku oraz Tobie!

Plecak szkoły - zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka
Wybór odpowiedniego plecaka = zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

4. Postaw na wysokiej jakości materiały

Aby dziecko chętnie chodziło z zakupionym przez Ciebie plecakiem, powinien być on wykonany z dobrej jakości materiału. Dlaczego? Dzięki temu jest bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju przetarcia i uszkodzenia. Mogą się one pojawić poprzez codzienne przygody dziecka w szkole. 

5. Miękkie i regulowane szelki

Wygoda to podstawa. Dlatego w plecaku ważne są także miękkie i regulowane szelki. Te elementy wpływają także na zdrowie dziecka. W jaki sposób? Nieprawidłowe wyregulowanie, może sprawić, że pociecha będzie krzywo nosiła swój plecak. Może to wpłynąć na kręgosłup i kręgi szyjne dziecka. 

Miękkie szelki sprawią, że każdemu maluchowi i starszakowi będzie wygodnie go nosić. Często te elementy są wypełnione pianką, aby stworzyć jeszcze większy komfort. 

6. Funkcjonalna budowa, czyli kieszonki i przegródki 

Wybierając dobry plecak dla dziecka trzeba mieć na uwadze także to, jak jest zbudowany. W środku powinien posiadać przegródki. Dzięki nim w środku panuje ład i porządek. Twoja pociecha może sama zdecydować gdzie będzie wkładać zeszyty, gdzie książki, a gdzie będzie miejsce na piórnik i inne szkole przybory. 

Ważna jest także specjalna kieszonka z jednej lub dwóch stron na bidon. Na pewno łatwiej jest go włożyć do wewnętrznej kieszeni, niż szukać miejsca w środku plecaka. Dzięki tym elementom będzie można spakować wszystkie rzeczy w przemyślany sposób

7. Wybierz odpowiedni model i kolor 

Może wzór i kolor nie łączą się z bezpieczeństwem i zdrowiem dziecka, ale na pewno są ważnym aspektem. Poprzez wybór odpowiedniego modelu, Twoja pociecha na pewno będzie chętniej chodziła do szkoły, a co więcej będzie także wdzięczna za możliwość wyboru. 

Pokaż dziecku te modele i wzory, które spełniają wcześniej wymienione elementy. Dzięki temu uczeń będzie zadowolony, a ty będziesz mieć pewność, że będzie bezpieczny oraz, że nie wpłynie negatywnie na jego plecy. 

Zdrowie dziecka a zdrowie dziecka – najważniejsze aspekty 

Sam wybór plecaka to jednak za mało. Musisz także sprawdzić, czy nie przekracza on 10-15% wagi dziecka. Co więcej, zadbaj o to, aby był prawidłowo zapakowany. Ważne jest także, aby szelki były prawidłowo wyregulowane. 

Wszystkie te aspekty są niezwykle istotne, ponieważ mogą prowadzić do nieprawidłowej postawy dziecka, czyli: pochylenia do przodu, bólu mięśni czy też skrzywienia kręgosłupa. 

Jak widzisz, jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni plecak szkolny dla dziecka. Pamiętaj, że nie liczy się tylko model i wzór, jaki na nim widnieje. Zadbaj przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo. 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz