Jak bieganie wpływa na zdrowie?
Mówiąc o tym jak bieganie wpływa na organizm można zamknąć się w jednym słowie- pozytywnie! Bieganie – wpływ na zdrowie obejmuje poprawe nie tylko kondycji fizycznej, ale też psychicznej. Jeżeli jednak jesteś ciekawy jak dokładnie regularne treningi biegowe odbiją się na Twojej formie, przeczytaj – będziesz zaskoczony!
Wpływ biegania na zdrowie – zanim zaczniesz treningi
Zanim, świadomy walorów biegania, ruszysz na pierwszy trening, zadbaj o siebie… podczas zakupów! Buty do biegania to wyposażenie obowiązkowe nawet dla początkującego. Szczególnie, jeżeli zamierzasz biegać po twardym asfalcie, amortyzacja i dopasowanie do stopy będą nie do przecenienia.
Zdrowe bieganie wymaga odpowiedniego sprzętu. Treningi w byle jakim obuwiu odbiją się niekorzystnie na kondycji Twoich kolan. Po bieganiu w trampkach spodziewaj się bólu, kory raz na zawsze zniechęci Cię do tego rodzaju aktywności.
Solidne buty do biegania możesz kupić w Internecie. Gdzie dokładnie szukać obuwia nie tylko na asfalt, ale i w teren? Sprawdź ofertę Megaoutdoor – tam znają się na sprzęcie sportowym i oferują Ci tylko najlepsze modele. Wśród biegaczy terenowych największą furorę robia buty marki Salomon: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon.
A jeśli chodzi o buty na asfalt – Nike, Adidas i Puma nie zawodzą. Sprawdź opisy produktów – z nich dowiesz się wszystkiego na temat przeznaczenia obuwia.
Poza tym, przyłóż sie do rozgrzewki i zaopatrz się w butelkę z wodą. Rozgrzane mięsnie, nogi w solidnym obuwiu, nawodnienie pod ręką – teraz możesz ruszać… do dalszej części artykułu!
Bieganie – wpływ na zdrowie. Poprawa pracy serca
Podczas intensywnego wysiłku fizycznego serce wchodzi na wyższe obroty. Jest wtedy… trenowane, a jako mięsień naprawde uwielbia treningi!
Według badaczy, regularne treningi biegowe zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Pomagają zwalczyć zły cholesterol, zwiększyć wydolność mięśnia sercowego i odciążyć go w codziennej pracy. Tak – bieganie trenuje nie tylko nogi, ale też napędzająca je ,,pompkę”!
Jak to dokładnie działa? Serce pompuje krew, a wraz z nią tlen odżywiający komórki. Podczas wysiłku zużywasz go więcej, więc serce musi się dostosować i zwiększyć dostawy. Z czasem układ krwionośny adaptuje się do tej konieczności. Zaczyna wydajniej pracować także wtedy, gdy nie biegniesz. Tak z przyzwyczajenia – bardzo korzystnego!
Bieganie – wpływ na zdrowie. Poprawa pracy mózgu
Bieganie trenuje także mózg! Treningu powodują rozrost mózgu, zapobiegając na dłuższa metę pogorszeniu jego kondycji z upływem lat. Zapaleni biegacze mogą się spodziewać lepszej kondycji umysłowej w wieku starszym, niż osoby, które czas pełnej sprawności spożytkowały… leżąc na kanapie.
Mózg ,,wybiegany” to mózg dotleniony, doładowany hormonami szczęścia. Układ nerwowy bardzo lubi taki aktywny wypoczynek, a korzyści z niego sam odnotujesz szybciej, niż się spodziewasz. Będą do nich należeć między innymi poprawa pamięci oraz koncentracji.
Jak bieganie wpływa na organizm? Płuca na wyższych obrotach!
Podczas treningu trzeba intensywnie oddychać – płuca wiedza o tym najlepiej i uczą się pobierać z otoczenia jak najwięcej tlenu. Zlokalizowane w nich pęcherzyki płucne uaktywniają się, a gospodarka tlenowa ulega optymalizacji w celu maksymalnie wydajnego korzystania z tlenu.
Podobnie jak z sercem i mózgiem – płuca ostro pracujące to płuca zdrowsze, wytrenowane. Poprawa gospodarki tlenowej przełoży się na jakość codziennego funkcjonowania, bo organizm nie zapomina o produktywnym korzystaniu z tlenu po zejściu z trasy!
Każdy biegacz po kilku tygodniach regularnych treningów zauważa, że wolniej się męczy wchodząc po schodach, na co dzień ma więcej energii, czystszy umysł i nie tak chętnie sięga po mocna kawę. To wszystko zasługa lepszego dotlenienia organizmu.
Zalety biegania – korzyści dla układu mięśniowo-szkieletowego
Bieganie – wpływ na zdrowie nie kończy się na sercu i mózgu! Jak możesz sie domyślić, aktywność tego typu ma ogromne znaczenie dla mięśni, kości i stawów. Na pewno słyszałeś, że nieużywane mięśnie zanikają – regularne treningi wręcz przeciwnie, zapobiegają pogorszeniu kondycji układu ruchu.
Bieganie wzmacnia mięśnie i zwiększa gęstość kości. Pod wpływem sportu Twoje ciało pozostanie silne, młodsze biologicznie niż u mało aktywnych znajomych. Mimo upływających lat nie zaczniesz mieć problemów z poruszaniem się, bo organizm się nie ,,zastoi”.
Istnieje mit, jakoby bieganie rujnowało kolana. W rzeczywistości przy dbaniu o sprzęt (buty!) i technikę biegu, jest wręcz przeciwnie. Według wywiadów przeprowadzonych przez badaczy, osoby ze zwyrodnieniami kolan zwykle… nie biegały! Nie stwierdzono zwiększonej skłonności do uszkodzeń kolan u zapalonych biegaczy.
Oczywiście, żeby ciało wyciągnęło maksimum korzyści z biegowych treningów, trzeba zadbać o nie też zdrową dietą. Wysoka podaż białka, wapnia i witaminy D są niezbędne do utrzymania muskułów oraz szkieletu w najlepszej formie.
Bieganie… zapobiega nowotworom!
Onkolodzy od lat pochylają się nad sportem w kontekście profilaktyki nowotworów. Potwierdzili, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.
Mowa między innymi o raku płuc – tak jak wspomnieliśmy wyżej, płuca ,,wybiegane”, wytrenowane, to płuca zdrowsze. Zmniejsza się także ryzyko zapadnięcia na podstępnego raka jelita grubego, raka prostaty i piersi.
Już trzy treningi tygodniowo po 30 minut owocują znaczącą redukcją szansy zachorowania na te straszne schorzenia. Sport to zdrowie – ale czy wiedziałeś, że aż tak?
Wpływ biegania na sylwetkę – ogromne znaczenie dla zdrowia
Bieganie spala dużo kalorii – nawet spokojny trening spala około 500 kcal na godzinę. Nic więc dziwnego, że często bywa wybierane jako sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.
Tak – bieganie pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę, a to już prosta droga do lepszej pracy układu krążenia, metabolizmu i stanu psychicznego. Dzięki regularnej aktywności nie musisz schodzić na niskokaloryczne diety, bo trenując naturalnie zwiększysz swoje zapotrzebowanie energetyczne.
Pamiętaj, że bieganie z dużą nadwagą nie jest zdrowe! To intensywny sport, więc zanim wskoczysz w buty biegowe, Twoje BMI powinno wskazywać najwyżej lekką nadwagę. Jeżeli tak nie jest i masz do zrzucenia dużo kilogramów, zacznij od spacerów, pilnuj diety, polub basen i orbitrek. Gdy już uda Ci się nieco schudnąć, przyjdzie czas na prawdziwe, zdrowe bieganie, dzięki któremu doszlifujesz sylwetkę jak nigdy wcześniej.
Bieganie – wpływ na zdrowie psychiczne. Redukcja stresu
Kortyzol – na pewno słyszałeś o hormonie stresu i jego okropnym wpływie na codzienne funkcjonowanie człowieka. Poziom kortyzolu wzrasta w sytuacjach przykrych, wtedy gdy nie dosypiasz, denerwujesz się i… masz wszystkiego dosyć. Brzmi znajomo? Nic dziwnego
Bieganie powoduje wyrzut endorfin – hormonów szczęścia. Skutecznie tłumią one destrukcyjne działanie kortyzolu. Dzięki bieganiu poczujesz przypływ energii psychicznej i fizycznej, chęci do życia oraz zapomnisz o złych sytuacjach z całego dnia.
Bieganie oczywiście nie wyleczy z depresji, ale pomoże zapobiec chorobom wynikającym w dużej części z codziennego przytłoczenia. Stoją za nimi w przeważającej części zmiany hormonalne. O tym, jaką rolę w nastroju grają hormony, nie trzeba przekonywać nikogo. Endorfinowe doładowanie przyda się każdemu, szczególnie po ciężkim dniu w pracy!
Bieganie – wpływ na zdrowie. Witamina D i tlen
Biegając na świeżym powietrzu… oddychasz pełną piersią. Twoje komórki dostają wszystko to, czego nie doświadczyły w trakcie dnia spędzonego w ciasnym biurze.
Dlatego po skończonym treningu na świeżym powietrzu biegacze zauważają znaczący przypływ energii. Do mitochondriów – części komórek działających jak elektrownie – dostał się wreszcie surowiec, czyli komórki tlenu.
Warto zwrócić uwagę także na to, że trening biegowy… zmusza do wyjścia z domu. Tak po prostu! Na dworze czeka na Ciebie słońce, z którego czerpiesz witaminę D. Już kilkanaście minut treningu biegowego po pracy pomoże Ci zapobiec niedoborom, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.
Dotlenienie, łapanie słońca, zastrzyk endorfin – po treningu biegowym będziesz zmęczony… w bardzo przyjemny sposób!
Bieganie – wpływ na zdrowie od dziesięcioleci fascynuje! Regularne treningi poprawiają pracę serca, płuc, mózgu, kondycję szkieletu, zmniejszają ryzyko raka oraz poziom stresu, co przekłada się na wymierną poprawę formy psychicznej. Nie ma na co czekać – wskakuj w buty do biegania i skorzystaj z tego… naturalnego suplementu do stosowania przez całe życie!
Dodaj komentarz